A mai modern otthonok tökéleteshez közelítő hőszigetelése kiemeli a relatív kis felületeket érintő gyengébb pontok fontosságát. Ezért is volt régebben kisebb a jelentősége az ablakok körüli beépítési hézagok megfelelő lezárásának, tömítésének, hiszen az összképen nem rontott sokat. Napjainkban egy új otthon építése, vagy egy energetikai felújítás a már meglévő otthonunkon olyan hőszigetelési mutatókkal rendelkező határoló falakat eredményez, hogy az ablak körüli beépítési hézag minősége már jelentősen ronthatja egy épület minőségét energetikai szempontból.
Manapság jellemzően purhabot használnak az ablaktokok és a fal közötti hézagok kitöltésére. Ez jelentős előrelépés volt ahhoz képest, amikor még törmelékkel, malterral, misunggal tömték ki a hézagokat. Önmagában a purhab egy nagyon jól szigetelő anyag, ráadásul kidagadása során tökéletesen képes kitölteni a beépítési hézagot, így nagyszerűen használható ablakok beépítéséhez. Azonban, ha hosszú távon szeretnénk hőszigetelő képességét megőrizni, szárazan kell tartanunk, mert sajnos a purhab képes felvenni, magába szívni a vizet, akár a levegő páratartalmából is. A nedvesség, a víz nagyon jó hővezető így, ha a szigetelő anyagunk átnedvesedik, nagyságrendekkel romlanak ezek a paraméterek, nem beszélve arról, hogy a nedvesség hatására a purhab szerkezete károsodik, néhány év elteltével elporladhat és szigetelő képessége a nullával lesz egyenlő. Mi a megoldás?
El kell érnünk, hogy a lakótér páratartalma ne érintkezhessen a kitöltőanyaggal. Erre többféle megoldás létezik. Alkalmazhatunk belsőoldali RAL, vagy beépítő szalagokat. Ezek olyan speciális anyagok, melyek párazáró tulajdonsággal rendelkeznek, így az ablaktokra, illetve a fogadószerkezetre rögzítve meggátolják, hogy a levegő páratartalma bejusson a kitöltőanyagba Az öntapadós felülettel rendelkező soudal SWS Extra belső oldali beépítőszalagja remek megoldás erre a feladatra. Ugyanerre a célra alkalmazható a soudal soudatight LQ nevet viselő terméke, mely egy kenhető anyag, így nem kell a szalag felragasztásával bajlódni, hanem utólag egyszerűen felkenhető és száradás után megvédi a nedvességtől a kitöltőanyagot.
Ezzel elérjük, hogy a falszerkezetből a kitöltőanyagba jutó, vagy visszamaradt nedvesség távozni tudjon, ugyanakkor a csapadékból származó nedvesség ne tudjon bejutni. Erre is van többféle lehetőségünk. Az öntapadós felülettel rendelkező soudal SWS Extra külsőoldali beépítőszalagja kiválóan alkalmazható. Ugyanerre a célra használható a soudal soudatight Hybrid nevet viselő terméke, mely az LQ-hoz hasonlóan egy kenhető anyag, viszont páraáteresztő képessége miatt alkalmas a beépítési hézag külsőoldali lezárására.
Ma már léteznek olyan anyagok is melyek egy lépésben megoldják a hézagkitöltést, a szigetelést, a belsőoldali párazárást és a külső oldali páraáteresztő, vízzáró rétegek kialakítását. Ilyen termék a BEÉPÍTŐKÁruházában is elérhető greenteQ Varió 3 duzzadószalag. Ezzel a termékkel gyakorlatilag körbe ragasztjuk az ablak tokját még a beszerelés előtt, ezt követőén beállítjuk és rögzítjük. A szalag a levegővel érintkezve duzzadni kezd és kitölti a beépítési hézagot. A szalag belső és külső oldali felülete már eleve úgy van kialakítva, hogy egy párazáró és egy páraáteresztő, de vízzáró réteget tartalmaz, így egy lépésben megvan a RAL beépítés.
Blog
Legutóbbi bejegyzések
Kategóriák
Archívum
Hírlevél
A weboldal sütiket (cookie) használ az alapvető működés, valamint a jobb felhasználói élmény eléréséhez. Az oldal használatával elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket, valamint az Adatvédelmi tájékoztatót.